MOPS podsumował realizację Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy

MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podsumował dotychczasową realizację Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy na lata 2017 – 2020.
Na razie znane są dane za okres od 2017 do 2019 roku.

W ramach Programu MOPS współpracuje m.in. z organizacjami pozarządowymi, policją, prokuraturą, sądem, mediami, placówkami oświaty i ochrony zdrowia.
Program obejmuje cztery rodzaje działań. Jeden z nich to bezpośrednia pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Na terenie Zielonej Góry jest 1570 takich osób, z czego 72 % stanowią kobiety, wyjaśnia Katarzyna Zagórska pracownik działu opieki nad rodziną MOPS i przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego. Bardzo ważną instytucją jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka dla kobiet ofiar przemocy, z którego skorzystały 233 osoby:

Miasto posiada również inne schronienia, takie jak noclegownia, schronisko Fundacji Rozwoju Osobistego Rondo, miejsca noclegowe Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej , schronisko dla mężczyzn Caritas. Ale to nie wszystko, dodaje Katarzyna Zagórska:

W latach 2017 – 2019 z poradnictwa medycznego, psychologicznego, socjalnego, rodzinnego, prawnego lub zawodowego skorzystało 12,5 tysiąca osób.
Pozostałe 3 działania w ramach Programu dotyczą pomocy osobom stosującym przemoc w rodzinie, profilaktyki i edukacji społecznej i działań na rzecz przedstawicieli instytucji. Chodzi o doskonalenie zawodowe kadr poprzez szkolenia, konferencje czy warsztaty . Niestety pandemia znacznie ograniczyła działania w minionym 2020 roku. Dane za rok 2020 będą znane w maju.

Exit mobile version