Świadczeniem postojowe dla artystów na umowach cywilnoprawnych

Świadczeniem postojowe dla artystów na umowach cywilnoprawnych

Fot. Pixabay

Twórcy zatrudnieni w oparciu o umowy cywilnoprawne – na przykład zlecenie i dzieło – mogą od dziś wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe – informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska. Takie rozwiązanie przewiduje Tarcza 6.0.

Dotyczy to między innymi artystów oraz techników wspomagających kulturę czy wykonujących usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz, czy architektury krajobrazu. Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia tego roku. „Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie i musi on trafić do ZUS najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii”- wyjaśnia prezes Uścińska.

Dodaje, że osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych na przykład nie może pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej.

Oprócz tego przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu przed tym, w którym składany jest wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, nie może przekroczyć 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie może więc przekroczyć w grudniu, styczniu lub lutym 15 tysięcy 506 złotych.

Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 złotych. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 złotych, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów – wyjaśnia prezes ZUS.

Exit mobile version