sobota, 13 grudnia 2025
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    fot. Jakub Lesiński

    Zielonogórski Start świętuje okrągły jubileusz

    Zielonogórskie tenisistki stołowe przegrały we Wrocławiu

    Akademiczki faworytkami meczu z MKS-em Jelenia Góra

    fot. Facebook/KP Świdnica

    Przylep-Park Świdnica zagra z liderem Futsal Ekstraklasy

    Walery Maksimow na pierwszym miejscu strzelania w trzech postawach; fot. archiwum zawodnika

    Trzy złota Gwardii w finale Pucharu Polski

    Dwa mecze zielonogórskich tenisistek stołowych w Superlidze. Czy zagrają w pełnym składzie?

    fot. Liga Akademicka AZS

    AZS UZ jedzie do Krakowa obronić tytuł

    Siatkarki AZS UZ pokonały Ares i przewodzą w III lidze

    Szymon Sowiński na piątym miejscu w plebiscycie ,,Guttmany 2025

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD

SŁUCHAJ

Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    fot. Jakub Lesiński

    Zielonogórski Start świętuje okrągły jubileusz

    Zielonogórskie tenisistki stołowe przegrały we Wrocławiu

    Akademiczki faworytkami meczu z MKS-em Jelenia Góra

    fot. Facebook/KP Świdnica

    Przylep-Park Świdnica zagra z liderem Futsal Ekstraklasy

    Walery Maksimow na pierwszym miejscu strzelania w trzech postawach; fot. archiwum zawodnika

    Trzy złota Gwardii w finale Pucharu Polski

    Dwa mecze zielonogórskich tenisistek stołowych w Superlidze. Czy zagrają w pełnym składzie?

    fot. Liga Akademicka AZS

    AZS UZ jedzie do Krakowa obronić tytuł

    Siatkarki AZS UZ pokonały Ares i przewodzą w III lidze

    Szymon Sowiński na piątym miejscu w plebiscycie ,,Guttmany 2025

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD
Radio Zielona Góra
Strona główna SPONSOROWANE
ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak obliczyć ilość płytek do łazienki przy różnych układach?

Redakcja nowych mediów Redakcja nowych mediów
2025-07-07 16:09
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na WhatsappEmail

Rozpoczynając remont łazienki, pojawia się jedno z najważniejszych pytań: jak łatwo obliczyć ilość płytek potrzebnych do jej wykończenia? Na pozór to proste zadanie, ale w praktyce wiele zależy od szczegółów – zwłaszcza od planowanego układu. Każdy wariant niesie inne straty materiału, a błąd w kalkulacji może skutkować przerwami w pracy.

Dlaczego układ płytek ma znaczenie przy obliczeniach?

Sposób układania płytek decyduje o ilości odpadów powstających podczas montażu. Klasyczny układ prosty generuje najmniej strat, natomiast “jodełka” może zwiększyć odpady nawet o 15-20%. Wynika to z konieczności docinania płytek do krawędzi i perfekcyjnego zachowania wzoru.

Każdy układ – prosty, cegiełkowy czy skośny – wymaga innego obliczania zapasu płytek. Przesunięcie co drugi rząd w układzie cegiełkowym oznacza więcej cięć, a tym samym większy zapas. Z kolei przy jodełce lub dużych formatach płytek straty jeszcze rosną.

Właściwy dobór rozmiaru i wzoru płytek pomaga ograniczyć odpady i zoptymalizować koszty remontu. Pamiętaj, że płytki z różnych partii produkcyjnych mogą nieco nieco różnić się odcieniem, warto więc zaplanować odpowiedni zapas płytek z tej samej serii.

Obliczanie ilości płytek przy klasycznym układzie prostym

Układ prosty to najczęstsza opcja podczas remontów łazienek. Jak więc krok po kroku obliczyć ilość potrzebnych płytek? Oto zwięzła lista, która ułatwi cały proces:

  1. Zmierz długość i wysokość każdej ściany.
  2. Pomnóż te wartości, aby wyliczyć powierzchnię w metrach kwadratowych (m²).
  3. Zsumuj powierzchnie wszystkich ścian, odliczając okna, drzwi i inne otwory.
  4. Podziel uzyskaną powierzchnię przez rozmiar jednej płytki wyrażony w m² (np. płytka 30×60 cm = 0,18 m²).
  5. Dolicz zapas materiału – przy układzie prostym stosujemy dodatkowo 5-10% powierzchni.
  6. Zaokrągl liczbę płytek w górę do pełnych opakowań, zgodnie z pakowaniem producenta.

Przykład? Przy ścianach o powierzchni 25 m² do płytek 30×60 cm wyjdzie około 139 sztuk, plus dodatkowy zapas (14-21 sztuk). Często trzeba kupić pełne opakowania płytek, więc ostateczna ilość może być nieco większa od wyliczonej.

Jak obliczyć ilość płytek przy układzie cegiełkowym (przesuniętym)?

Układ cegiełkowy coraz częściej pojawia się w nowoczesnych łazienkach. Każdy drugi rząd płytki przesunięty jest o połowę długości, co daje efekt przypominający mur z cegieł. Jak wpływa to na obliczanie ilości płytek?

Podstawą są standardowe pomiary powierzchni. Kluczowa różnica to zapas płytek, tutaj wzrasta on do 10-15%, ponieważ praktycznie przy każdej ścianie konieczne jest docinanie płytek. Im krótsza ściana lub im bardziej skomplikowana aranżacja, tym więcej powstanie odpadu.

Zastanawiasz się, jak ograniczyć straty? Warto czasem rozrysować układ na papierze lub skorzystać z kalkulatora płytek (dostępny online – https://www.paradyz.com/pl/kalkulator-plytek), który uwzględni typ wzoru.

Oferta Ceramiki Paradyż obejmuje płytki idealne do układania w cegiełkę: od kompaktowych po duże, nadające charakteru aranżacjom. Dzięki różnym wariantom łatwiej dobrać płytki do planowanej powierzchni i realnie ocenić zapas.

Straty w zależności od formatu płytek

Rozmiar płytki to jeden z najważniejszych czynników decydujących o ilości odpadu. Małe formaty, np. mozaika 5×5 cm, pozwalają precyzyjnie pokryć każdą powierzchnię i generują najmniej odpadu. Standardowe płytki 30×60 cm to kompromis, przy prostym układzie straty wynoszą zwykle 5-10%.

A co z dużymi formatami? Coraz popularniejsze płytki 120×60 cm wymagają już znacznie większego zapasu – każde cięcie to duży odpad. Przy skomplikowanych układach,straty mogą sięgać nawet 20-25%. Dodatkowo transport oraz układanie dużych płytek bywa bardziej wymagające.

Nie można zapomnieć o kształcie płytki. Nietypowe formy, jak heksagony, mogą wymagać większego zapasu. Przed zakupem dobrze jest skorzystać z kalkulatora płytek, który uwzględnia rozmiar oraz układ na wybranej powierzchni.

Czym układanie płytek w łazience różni się od innych pomieszczeń?

To właśnie w łazience planowanie płytek jest najbardziej wymagające. Dlaczego? Liczne instalacje hydrauliczne wymuszają wiercenie otworów na rury i zawory. Każde takie cięcie generuje odpad, a niestandardowe kształty ścian czy wnęk jeszcze ten problem zwiększają.

Łazienki mają też więcej narożników, przestrzeni za toaletą czy wokół wanny, co oznacza, że płytki trzeba często docinać do niestandardowych kształtów. W rezultacie zapas płytek w łazience powinien wynosić nawet 15-20%. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie zabraknie materiału, nawet jeśli pojawią się nieprzewidziane sytuacje podczas remontu.

Warto pamiętać, że płytki łazienkowe układa się często na całej wysokości ścian, znacznie zwiększając powierzchnię do pokrycia w porównaniu z innymi pomieszczeniami. Poza tym charakter łazienki sprawia, że warto zostawić kilka płytek w rezerwie na ewentualne naprawy.

Ceramika Paradyż posiada w ofercie szeroki wybór płytek dedykowanych do łazienek. Są one projektowane z myślą o wilgotnych pomieszczeniach, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i trwałość efektu końcowego.

Podsumowując – dokładne obliczenie ilości płytek to klucz do sprawnego i oszczędnego remontu łazienki. Uwzględnij typ układu, powierzchnię, rozmiar płytek i zawsze zaplanuj odpowiedni zapas płytek, korzystając z kalkulatora lub fachowej konsultacji.

Tagi: SPONSOROWANE
Poprzedni

Ruszył Narodowy Portal Onkologiczny dla pacjentów

Następny

Co dalej z budynkiem po dawnej szkole muzycznej przy al. Niepodległości?

najnowsze

„Sobota po 9” 13.12.2025

Rocznica stanu wojennego – obchody w Zielonej Górze

Zielonogórski Start świętuje okrągły jubileusz

Wystawa szopek krakowskich w Muzeum Ziemi Lubuskiej [ZDJĘCIA]

Zielonogórskie tenisistki stołowe przegrały we Wrocławiu

„W pajęczej sieci” – reportaż Michała Szczęcha w sobotę o 13:20

Akademiczki faworytkami meczu z MKS-em Jelenia Góra

Jarmark Bożonarodzeniowy przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury

Zielonogórski Las Odrzański – nowy, największy rezerwat w Lubuskiem

X edycja konkursu „Lubuski Włącznik. Lider Biznesu Społecznego”

popularne

  • fot. M. Czechowska

    Robert Kornalewicz o konsekwencjach umowy na wynajem kamienicy

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Pewna wygrana Zastalu w Słupsku!

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Rzut za trzy – Zastal wzmocniony szykuje się na Stal!

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
RSS

Program miejski Polskiego Radia - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zielona Góra

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • RADIO ZACHÓD

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj