Kontrowersyjna budowa w Stobnicy prześwietlana przez zielonogórską prokuraturę

Kontrowersyjna budowa w Stobnicy prześwietlana przez zielonogórską prokuraturę

Fot. Archsz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=97339198

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo ws. finansowania budowy zamku w Stobnicy w Wielkopolsce. Na razie nikt nie ma przedstawionych zarzutów w tej sprawie – poinformował we wtorek PAP Łukasz Wojtasik z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

„Śledztwo dotyczy ukrywania prawdopodobnie przestępczego pochodzenia pieniędzy, które w latach 2015-19 zostały przeznaczone na realizację tej inwestycji. Postępowanie jest prowadzone z art. 299 Kodeksu karnego, czyli dot. tzw. prania pieniędzy. To przestępstwo zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia”

– powiedział prokurator Wojtasik.

Dodał, że śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte we wrześniu 2018 r. przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu, a następnie część materiałów tego postępowania została przekazana zielonogórskiej prokuraturze w połowie 2020 roku. Dodatkowe i kompletne materiały dotyczące tego wątku wpłynęły natomiast do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze w grudniu 2020 r.

Obecnie przydzielony zielonogórski prokurator na podstawie przekazanej obszernej dokumentacji bada tzw. źródła finansowania inwestycji, gdyż z przekazanych materiałów wynikają podejrzenia co do ich legalności. Z danych przekazanych prokuraturze wynika, że spółka D.J.T. nie dysponowała środkami na tak dużą inwestycję.

„Ten wątek śledztwa został wyłączony z głównej sprawy i decyzją Prokuratury Regionalnej w Poznaniu przekazany do realizacji naszej prokuraturze, w której kontynuujemy wszczęte uprzednio śledztwo. W realizacji czynności procesowych wspierają nas policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie”

– wyjaśnił Wojtasik.

Dodał, że trwa analiza zebranego w tej sprawie, bardzo obszernego materiału dowodowego, głównie w postaci dokumentów zgromadzonych podczas wielu innych, rozsianych po całym kraju postępowań związanych z inwestycją w Stobnicy.

Pod koniec ub. roku Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, związanym z budową tzw. zamku w Stobnicy. Zarzuty dot. m.in. poświadczenia nieprawdy, niedopełniania obowiązków oraz prowadzenia budowy zagrażającej środowisku i prowadzeniu jej wbrew przepisom ustawy o ochronie środowiska.

Oskarżeni, urzędnicy i przedstawiciele firmy budującej w Stobnicy nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Inwestycja poznańskiej spółki D.J.T. jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Powstający w Puszczy Noteckiej obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska (GDOŚ) wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. Sprawa została skierowana do prokuratury, zaczęło też ją badać CBA.

Exit mobile version