Uczniowie z Zielonej Góry w międzynarodowym projekcie badawczym

fot. Pixabay

Uczniowie z zielonogórskiego Lotnika biorą udział w pilotażu międzynarodowego projektu badawczego dotyczącego ochrony bioróżnorodności w Polsce, Holandii, Czechach i Słowenii.

Przez najbliższe tygodnie uczniowie klasy I G z IV Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze będą budowali karmniki oraz obserwowali korzystające z nich ptaki. Później wyniki swych obserwacji będą omawiali z uczniami z holenderskiego Drachten, którzy będą robili to samo u siebie.

Jak mówi koordynator projektu dr Mateusz Ciepliński z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego, chodzi tu zarówno o zachęcenie uczniów do obserwowania przyrody, jak i nawiązanie współpracy między szkołami z różnych krajów:

Agnieszka Dankowska, anglistka z zielonogórskiego Lotnika, podkreśla, że jej uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w ten projekt. Jej zdaniem, to świetny sposób na poznanie otaczającej nas przyrody, jak i naukę języka angielskiego:

Agnieszka Dankowska uważa, że udział w tym projekcie daje też uczniom więcej możliwości kontaktów z kolegami z zagranicy.

– Dzięki temu mogą choć na chwilę zapomnieć np. o pandemii i związanymi z nią ograniczeniami – dodaje:

Dodajmy, że obserwacje ptaków przez uczniów z Zielonej Góry i Holandii prowadzone będą do końca marca. Później zebrane przez nich dane opracowane zostaną przez naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego i przedstawione na zaplanowanej na maj międzynarodowej konferencji online.

 

 

 

 

Exit mobile version