„Nasze barwy narodowe – biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego i stanowią oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów”
– przypominał swym żołnierzom generał dywizji Stanisław Czosnek, dowódca „Czarnej Dywizji”.
Dalej generał Czosnek mówił:
„Biel i czerwień od wieków są nierozerwalnie związane z dziejami naszej Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwonym tle.”
Uroczystości Dnia Flagi rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji Ojczyzny przez księdza kan. Władysława Tasiora. Następnie żołnierze jednostek wojskowych garnizonu Żagań, włodarze miasta, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz miejscowych szkół i licznie zgromadzeni mieszkańcy przeszli do żagańskiego Pałacu Książęcego. Na czele biało czerwonej kolumny była rozpostarta ogromna kilkudziesięciometrowa flaga w narodowych barwach, którą rozwinęli żagańscy harcerze.
Podczas uroczystości w Pałacu Książęcym wojskową asystę honorową wystawił żagański 11 batalion dowodzenia.W czasie uroczystości przypominano, iż główną rolą Dnia Flagi Państwowej jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Święto Flagi Państwowej jest bardzo ważne szczególnie dla żołnierzy, jako grupy zawodowej niezwykle mocno związanej z flagą Polski. Flaga towarzyszyła pancerniakom „Czarnej Dywizji” podczas ćwiczeń i manewrów, ale również w wielu zakątkach świata m.in. podczas operacji w Iraku, Czadzie, Afganistanie, a obecnie w Rumunii i krajach bałtyckich.
fot. Sekcja Prasowa 11LDKPanc
Żołnierze przypominają jak należy obchodzić się z naszą flagą państwową.
- Flagi wywieszamy, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe, a także wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego.
- Flaga państwowa z godłem nie powinna być używana przez obywateli, ponieważ jest zastrzeżona wyłącznie dla grupy podmiotów określonych w ustawie (placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty cywilne podczas lotów za granicą, kapitanaty portów, na statkach morskich).
- Flaga, którą wieszamy powinna być czysta, wyprasowana i przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu; nie wywiesza się flagi, jeżeli jest ona brudna, podarta, spłowiała lub pomazana.
- Flaga powinna być tak umieszczona, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie; jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać.
- Trzeba zwracać uwagę na właściwą kolejność barw umieszczonych na fladze, jeżeli umieszczone są pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
- Jeżeli flaga jest w stanie nienadającym się już do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie w taki sposób, aby rozdzielić barwy. Flaga z papieru nie powinna być porzucona, wyrzucana na śmietnik, ale zniszczona w sposób godny.
- Na fladze nie należy umieszczać jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter, obrazków.
- Podczas ceremonii podnoszenia albo opuszczenia flagi, lub gdy flaga jest niesiona podczas przemarszu, przeglądu wszystkie osoby, z wyjątkiem tych, które są w mundurach, powinny być zwrócone twarzą do flagi, przyjąć postawę wyprostowaną, a chłopcy i mężczyźni zdjąć nakrycie głowy.
- Flagi opuszczamy do połowy masztu tylko w szczególnych, określonych sytuacjach (żałoba).