W Zielonej Górze mamy dwie duże organizacje harcerskie – Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. W minioną sobotę odbyły się uroczystości 80. rocznicy przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji i przybrania nazwy Szare Szeregi. Były one najliczniejszą młodzieżową organizacją konspiracyjną, która w połowie 1944 r. skupiała ponad 15 tys. członków. Szare Szeregi przeprowadziły m. in. owianą legendą zbrojną akcję pod Arsenałem, w której z rąk gestapo odbici zostali polscy więźniowie, wśród nich m.in. Jan Bytnar „Rudy”.
Oprócz uroczystych obchodów harcerze mieli także inne powody do świętowania – w sobotę otwarto Harcerskie Centrum Rozwoju. Jest to nowa nazwa budynku chorągwi, który przeszedł gruntowny remont, realizowany ze środków budżetu obywatelskiego.
Natomiast już w najbliższy piątek rozpoczną się trzydniowe obchody trzedziestolecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Zielonej Górze. ZHR nawiązuje bezpośrednio do tradycji skautingu polskiego, powstałego w 1911 r., do wojennej historii organizacji podziemnych: Szarych Szeregów i Hufców Polskich, a także do niezależnego harcerstwa powojennego.
Obie organizacje już na stałe zagościły w świadomości zielonogórzan, wychowały też wielu młodych ludzi, którzy również już jako dorośli wspierają Ruch Harcerski. Gośćmi Miejskich Spraw są dzisiaj Bartłomiej Walkowski ze Związku Harcerstwa Polskiego i Leszek Masklak ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.