W Zielonej Górze upamiętniono rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich. 30 maja 1960 pięć tysięcy mieszkańców miasta wystąpiło przeciwko komunistycznej władzy w obronie Domu Katolickiego.
Uroczystości rozpoczęła msza w intencji obrońców Domu Katolickiego w kościele konkatedralnym. Przy grobie księdza Kazimierza Michalskiego, pierwszego polskiego proboszcza w Zielonej Górze po II wojnie, złożone zostały kwiaty. Odsłonięto też mural upamiętniający wydarzenia z 1960 roku, który znajduje się na budynku przy ulicy Kościelnej.
Posłuchaj relacji z oficjalnej części obchodów:
W czasie uroczystości odczytano postanowienie Prezydenta Andrzeja Dudy o wręczeniu odznaczeń państwowych za zasługi na rzecz suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w czasach PRL byłym działaczom opozycji antykomunistycznej. Krzyżami Wolności i Solidarności uhonorowano pośmiertnie: Stanisław Dropiński, Kazimierz Łabędzki, Maria Popkowska.
Rafał Reczek z Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że to wyraz wdzięczności i pamięci o odwadze uczestników Wydarzeń Zielonogórskich.
Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przypomniał postać księdza Kazimierza Michalskiego, pierwszego polskiego proboszcza w Zielonej Górze po II wojnie.
Świadkowie zajść z 30 maja 1960 roku mówią, że miały one dramatyczny przebieg.
„30 maja 1960 roku pięć tysięcy zielonogórzan wyszło na ulice swego miasta by bronić Domu Katolickiego, sprzeciwili się komunistycznej władzy” – napisał na Twitterze wojewoda lubuski Władysław Dajczak.
Jeden majowy dzień wstrząsnął wszystkimi mieszkańcami i na trwałe zapisał się w historii miasta. Dziś, żyjąc w wolnej Polsce, możemy oddawać należną im cześć i nazywać ich bohaterami. Rzeczypospolita Polska zawsze będzie o nich pamiętać.
— LUW 🇵🇱 💯 (@LubuskiUW) May 30, 2021
https://www.rzg.pl/162327/61-rocznica-wydarzen-zielonogorskich-w-obiektywie-duzo-zdjec/