W Zielonej Górze nastolatek na hulajnodze potrącił dziewczynkę. Dziecko z obrażeniami głowy trafiło do szpitala. Okazało się, że młodociany kierowca nie miał karty rowerowej. Teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny.
Korzystanie z hulajnóg stało się bardzo popularne w ostatnich latach, ale niestety zdarza się, że użytkownicy tych pojazdów zapominają o obowiązujących ich przepisach, na przykład o limicie dozwolonej prędkości poruszania czy konieczności zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza gdy znajdują się w strefach przeznaczonych przede wszystkim dla pieszych.
Problemu tego doświadczają również mieszkańcy Zielonej Góry, którzy skarżą się na nieodpowiedzialnych użytkowników hulajnóg i pojazdy porzucane byle jak i byle gdzie.
Nastolatek potrącił 6- latkę
W minioną niedzielę (11 czerwca) doszło do wypadku spowodowanego przez kierującego hulajnogą 15-latka, który nie zachowując należytej ostrożności potrącił 6-letnią dziewczynkę. Dziecko upadło i uderzyło twarzą w kostkę brukową. Dziewczynka z urazem twarzy i głowy trafiła do szpitala.
Bez uprawnień do poruszania się hulajnogą
W trakcie wyjaśniania okoliczności zdarzenia okazało się, że 15-latek nie miał karty rowerowej, a więc nie miał uprawnień, żeby poruszać się hulajnogą. Sprawę wyjaśni sąd rodzinny.
Problemy z hulajnogami, zwłaszcza na deptaku
Zielonogórscy policjanci proszą kierujących pojazdami o rozwagę na drogach oraz szczególną ostrożność na skrzyżowaniach, a także w rejonach przejść dla pieszych i w strefie przeznaczonej zwłaszcza dla osób pieszych, jaką jest zielonogórski deptak.
– Pamiętajmy, że pośpiech i brak wystarczającego skupienia prowadzą do nieostrożności, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Szczególną prośbę o ostrożność kierujemy do pieszych i użytkowników hulajnóg
– apeluje podinsp. Małgorzata Barska, rzecznik prasowy KMP w Zielonej Górze.
Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przypominają o konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników dróg.
– Pieszych prosimy, aby przed wejściem na przejście upewnili się, że mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę – przypomina Barska. – Pamiętajmy, że nawet jeśli pieszy ma pierwszeństwo, to powinien przede wszystkim dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo bo w zderzeniu z jakimkolwiek pojazdem: samochodem, rowerem czy właśnie hulajnogą, odnosi poważniejsze obrażania
– zaznacza.
Czego nie wolno robić na hulajnodze i ile mandatu można dostać za nieprzestrzeganie przepisów mówi asp. Renata Szpakowska z Policji Lubelskiej.
Bezpieczna jazda chodnikiem
Podczas jazdy po chodniku użytkownik hulajnogi musi:
- jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- zachować szczególną ostrożność,
- ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im poruszania się.
Za to grozi niemały mandat
Użytkownikom hulajnóg zielonogórscy policjanci przypominają:
- limit prędkości na ścieżce lub jezdni (jeżeli dozwolone jest poruszanie hulajnóg na niej, czyli brak jest ścieżki dla rowerów, a wszystkim innym pojazdom na jezdni wolno jechać z prędkością maksymalną 30 kilometrów na godzinę) to 20 kilometrów na godzinę,
- zabrania się korzystania z tego pojazdu przez więcej niż jedną osobę,
- zabronione jest także korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego oraz przewożenie zwierząt czy ładunków,
- zabronione jest korzystanie z hulajnóg po spożyciu alkoholu,
- hulajnogą nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych, na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów.
– Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich! – przekonuje Małgorzata Barska. – Szanujmy innych użytkowników ruchu drogowego, a swoim zachowaniem nie stwarzajmy zagrożenia ani dla siebie ani dla innych. Odpowiedzialne zachowanie na drodze, pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji i niemałych mandatów!
– radzi policjantka.
Polecamy
Podgórna – Zyty na ukończeniu. Wkrótce dalsze prace [ZDJĘCIA]
Trwa budowa kanalizacji deszczowej przy ul. Podgórnej. Wciąż niemożliwy jest zjazd z ronda 11 listopada właśnie na tę arterię. Obecnie ul....
Czytaj więcej