wtorek, 23 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    fot. Jacek Białogłowy

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

    fot. Paweł Górski

    Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD

SŁUCHAJ

Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    fot. Jacek Białogłowy

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

    fot. Paweł Górski

    Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD
Radio Zielona Góra
Strona główna Kraj i Świat

Szef MSWiA o sprawie Kamińskiego i Wąsika: Policja czeka na stosowne polecenie sądu

Radio Zielona Góra Radio Zielona Góra
2024-01-05 11:55
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na WhatsappEmail

W związku ze sprawą dwóch byłych posłów – Kamińskiego i Wąsika oraz apelami skierowanymi do Policji, przypominam, że najpierw niezbędne jest polecenie sądu zgodnie z art. 79 par. 1 KKW. Policja czeka na stosowne polecenie sądu – napisał na platformie X szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Szef MSWiA wyjaśnił, że po dostarczeniu polecenia sądu, policja doprowadzi byłych posłów.

– Działamy w granicach prawa. Kamiński i Wąsik łamali prawo oraz nadużywali władzy. Dlatego dziś są skazani. My szanujemy prawo i nie nadużywamy władzy. Policja czeka na stosowne polecenie sądu

– dodał.

Dalsza część tekstu pod tweetem

W związku ze sprawą dwóch byłych posłów – Kamińskiego i Wąsika oraz apelami skierowanymi do Policji, przypominam, że najpierw niezbędne jest polecenie sądu zgodnie z art 79 § 1 KKW. Potem policja doprowadzi byłych posłów. Działamy w granicach prawa. Kamiński i Wąsik łamali prawo…

— Marcin Kierwiński (@MKierwinski) January 5, 2024

 

W środę do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN wpłynęły przekazane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię odwołania Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego od decyzji marszałka o wygaszeniu im mandatów. Do obu spraw wyznaczono składy sędziowskie i terminy posiedzeń niejawnych na 10 stycznia br. W sprawie Wąsika skład sędziowski Izby Pracy złożony był z sędziów orzekających w SN od niedawna – po 2018 r. W sprawie Kamińskiego skład sędziowski w Izbie Pracy złożony jest z sędziów orzekających w tym sądzie jeszcze przed 2018 r. 

W czwartek przed południem w sprawie odwołania Wąsika w Izbie Pracy SN podjęte zostało przez wyznaczonego do tej sprawy sędziego postanowienie o przekazaniu tej sprawy do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Następnie – w czwartek wczesnym popołudniem – poinformowano, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu posła Macieja Wąsika. 

Prezes Izby Karnej SN sędzia Zbigniew Kapiński zastępujący nieobecną I prezes SN podjął decyzję, że właściwą do rozpatrzenia odwołania od wygaszenia mandatu Mariusza Kamińskiego jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN – poinformował w czwartek PAP zespół prasowy SN. 

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia ub.r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika. 

Prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu wskazywał wcześniej, że na skutek zastosowania w 2015 r. prawa łaski wobec Kamińskiego i Wąsika, którzy byli wówczas skazani nieprawomocnie przez sąd pierwszej instancji, nie zachodzą przesłanki do stwierdzenia wygaśnięcia ich mandatów. Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek pytany wtedy o ew. ponowne ułaskawienia ocenił, „już było i jest ono skuteczne, co dwukrotnie potwierdził Trybunał Konstytucyjny”.

Tagi: afera gruntowacbaizba pracy i ubezpieczeń społecznychKRAJ I ŚWIATmaciej wąsikmarcin kierwińskimariusz kamińskimarszałek szymon hołowniaministerstwo spraw wewnętrznych i administracjimswiaPolskie Radio ZachódregionSąd Najwyższysn
Poprzedni

Wielbłąd atrakcją Orszaku Trzech Króli

Następny

Iluminacje w parku w Zatoniu do końca marca. W weekendy dodatkowy autobus MZK

najnowsze

NASZA PIŁKA: Michał Grzelczyk – o sezonie świdnickiego dream-teamu i trampkarzach Lechii Zielona Góra

Najbliższe dwa dni pogodne i ciepłe; w weekend na zachodzie do 38 st. C

Od poniedziałku trening fitness w Parku Tysiąclecia

Najlepsi uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Magazyn żużlowy 23.06.2025

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Od 29 czerwca letni rozkład jazdy autobusów MZK

Zielona Góra stawia na e-turystykę

Jak wygląda sytuacja pożarowa w lasach?

popularne

  • fot: P.Kozubaj

    Spotkanie z okazji 60-lecia matury

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Od 22.06.2026 zmiana organizacji ruchu na os. Zacisze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wielopokoleniowa impreza rodzinna w parku książęcym w Zatoniu

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
RSS

Program miejski Polskiego Radia - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zielona Góra

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • RADIO ZACHÓD

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj