Zielonogórscy leśnicy rozpoczęli działania przeciwpożarowe w okolicznych lasach. Od marca przez najbliższe siedem miesięcy, każdego dnia, badana będzie m.in. wilgotność ściółki i określany stopień zagrożenia pożarowego.
Lasy zielonogórskie są szczególnie zagrożone pożarami. Występują tu suche siedliska, a dominującym gatunkiem jest sosna. Jak mówi dr inż. Marek Maciantowicz z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, właśnie teraz i latem dochodzi do największej liczby pożarów:
Leśnicy podkreślają, że najważniejsza w ochronie przeciwpożarowej jest szybka reakcja. Dlatego system to szereg elementów. Także zielonogórzanie powinni być czujni podczas leśnych spacerów:
W skład systemu ochrony przeciwpożarowej lasów wchodzą też leśne stacje meteorologiczne – pomiary rejestruje się na serwerach, a ich analiza przeprowadzana jest komputerowo.
Na stronie internetowej Banku Danych o Lasach można sprawdzić, jaki stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w danym dniu i w określonym miejscu.