Obniża śmiertelność o blisko 40%, redukuje ryzyko poważnych infekcji o 65%, zmniejsza problemy z termoregulacją o 72% i co również ważne, pozwala na budowanie więzi rodzic-dziecko – Kangurowanie czyli forma fizycznego kontaktu matek i ojców z noworodkiem skóra-do-skóry jest standardem w zielonogórski Szpitalu Uniwersyteckim. Doceniła to Fundacja MatkoweLove i przyznała oddziałowi w winnym grodzie jedną z piećiu statuetek ogólnopolskiego plebiscytu “Oddział PrzyjaznyKangurowaniu”. – mówi dr Katarzyna Dyńska-Kukulska prezes fundacji MatkoweLove:
– Kangurowanie wpływa pozytywnie na mnie i mojego synka – mówi pani Marta, mama wcześniaka:
Codziennie nad poprawnym kangurowaniem czuwa personel Klinicznego Oddziału Neonatologi. Dzięki ich opiece rodzice mogą bezpiecznie zajmować się swoimi maluchami jednocześnie budując z nimi więzi.
– Kangurowanie przynosi wiele pozytywów – dodaje Karolina Polanian, neonatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze:
Celem konkursu jest upowszechnienie kangurowania na oddziałach neonatologicznych w całej Polsce jako jednego z kluczowych elementów opieki nad wcześniakami, gdyż nie wszędzie jak w Zielonej Górze jest to standardem.