Tylko do 28 czerwca można składać wnioski do planu ogólnego miasta.
Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym zostały wprowadzone we wrześniu 2023 r. Podstawową zmianą jest obowiązek sporządzenia dokumentu w randze aktu prawa miejscowego, pod nazwą planu ogólnego. Ustalenia planu ogólnego będą podstawą do uchwalenia planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Jak tłumaczy Agnieszka Fabiańczyk, kierowniczka Biura Urbanistyki i Planowania z Urzędu Miasta w Zielonej Górze przepisy wprowadziły 13 stref planistycznych o ściśle określonych nazwach i przeznaczeniu. Nie można tworzyć innych. To np. strefa wielofunkcyjna z zabudową wielorodzinną, strefa usługowa, gospodarcza czy np. zieleni i rekreacji.
Teraz każdy zielonogórzanin może złożyć wniosek dotyczący planu ogólnego.
To świetna okazja by podzielić się swoimi pomysłami, jak rozwijać miasto Zielona Góra, mówi Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry:
Na jakie koncepcje mieszkańcy mogą składać wnioski?
Paweł Tonder – wiceprezydent Zielonej Góry był gościem „Rozmowy o 9.” w Radiu Zielona Góra.
Prezydent Marcin Pabierowski uspokaja mieszkańców, że nowe przepisy nie doprowadzą do likwidacji ogródków działkowych.
– Wpiszemy je do nowego dokumentu, nikt nie ma zamiaru ich likwidować. Nie mam takiej intencji – zapewnia Marcin Pabierowski. – Wiem, że takie tereny są potrzebne mieszkańcom i bardzo szanuję ich pracę na działkach. To piękne tereny zielone gdzie zielonogórzanie czują się bezpiecznie
– podsumowuje prezydent.
Wnioski do planu ogólnego można składać do 28 czerwca 2024 r. Należy wypełnić specjalny formularz, który jest dostępny na stronie internetowej miasta >>bip.zielonagora.pl<< . Oprócz wniosku znajdziemy tam również przewodnik jak go wypełnić.
Wysłuchaj całej rozmowy:
Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry
Gościem Karoliny Kamińskiej jest Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry https://youtu.be/M3IV9Rzz_SQ
Czytaj więcejDetails