W Zielonej Górze, w środę wieczorem zostanie zainaugurowany szósty KOZZI Film Festiwalu – impreza ku pamięci aktora Macieja Kozłowskiego, który pochodził z Kargowej w obecnym pow. zielonogórskim. Wydarzenie ma promować, oprócz polskiej kinematografii, teatr i książkę.
Inauguracja Festiwalu odbędzie się w Bibliotece Norwida, a jej głównym punktem będzie wieczór poświęcony jednemu z patronów Festiwalu – Bogumiłowi Kobieli, będzie też projekcja filmu pt. „Palec Boży” w reż. Antoniego Krauzego, z udziałem Mariana Opani – gościa specjalnego Festiwalu.
„Podczas trwającego przez najbliższe kilka dni zielonogórskiego święta filmu, teatru i książki, mieszkańcy Zielonej Góry i Żar będą mieli okazję obejrzeć ciekawe filmy i spektakle, wziąć udział w spotkaniach z twórcami filmów – aktorami i reżyserami, uczestniczyć w warsztatach, koncertach i wystawach towarzyszących Festiwalowi” – powiedziała Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.
Widzowie zobaczą ponad 40 filmów, obejrzą sześć spektakli teatralnych, a także wezmą udział w spotkaniach z artystami, dyskusjach o książkach, wydarzeniach parateatralnych, warsztatach i koncertach.
Gośćmi festiwalu będą m.in.: Marian Opania – jako gość specjalny, Mikołaj Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Seweryn i Małgorzata Pritulak.
W Zielonej Górze filmy będą pokazywane w trzech salach w Bibliotece Norwida (Kino NORWID, Kino na Górze, Kino Macieja Kozłowskiego), w Kinie Rektorat przy ul. Licealnej oraz w Cinema City, a w Żarach w sali widowiskowej „Luna”.
Na festiwalowej scenie teatralnej wystąpią m.in.: Marian Opania z recitalem pt. „Moje fascynacje”, Mikołaj Grabowski w „Audiencji II”, Małgorzata Pritulak i Zdzisław Wardejn w spektaklu poetyckim „Ja minę…”. Natomiast w postscriptum Festiwalu wystąpi Andrzej Seweryn w spektaklu „Szekspir Forever!”.
Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. warsztaty muzyczne prowadzone przez Lecha Dyblika, spektakl dla dzieci – w namiocie Kino Cafe swoją twórczość prezentować będą także słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zaprezentowane zostaną również dwie wystawy: „Niech żyje Pppi!” – zorganizowana z okazji 75. urodzin bohaterki książek Astrid Lindgren oraz „Festiwal Filmu i Teatru. Kozzi Film Festiwal” – prezentująca historię imprezy.
Podczas gali festiwalowej, która odbędzie się w piątek w pałacu w Wiechlicach, organizatorzy wyróżnią najciekawsze produkcje oraz najlepszych twórców filmowych. Statuetki Klaps 2020 zostaną przyznane w pięciu kategoriach.
Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach – projekcje filmowe, spektakle teatralne, spotkania z twórcami, możliwy jest po wcześniejszym telefonicznym lub mailowym zgłoszeniu uczestnictwa. Rezerwacje przyjmowane będą w godz. 7-14.30, nr tel.: 68 45 32 600; mail: festiwal@biblioteka.zgora.pl. Bilety i wejściówki można odbierać w tzw. kasie festiwalowej, zlokalizowanej w holu na parterze Biblioteki” – poinformowała Urbańska.
Dodała, że w związku ze stanem epidemii we wszystkich przestrzeniach festiwalowych wydarzeń uczestników obowiązuje zachowanie wszelkich procedur związanych z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Tegoroczny Festiwal Filmu, Teatru i Książki, czyli KOZZI Film Festiwal potrwa do niedzieli, 13 września br. Wydarzenia poprzedzające Festiwal organizowane są od tygodnia. Szczegółowy program imprezy jest dostępny pod adresem: www.festiwal.norwid.net.pl
Głównym organizatorem festiwalu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze we współpracy ze Stowarzyszeniem KOZZI Film Festiwal, Zielonogórskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz Żarskim Domem Kultury.