Jak pozbyć się kłopotliwych śmieci, których nie można wyrzucić w mieście ? Chodzi m.in. o takie odpady jak gruz, stare meble, lekarstwa czy elektrośmieci ? W tym celu powstały tzw. PSZOK-i czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W Zielonej Górze działają dwa takie punkty: jeden duży na wysypisku śmieci w Raculi i drugi mniejszy w ZGK przy Al. Zjednoczenia.
PSZOK przy Al. Zjednoczenia jest jednak miejscem awaryjnym przeznaczonym dla tych mieszkańców, którzy nie są w stanie dojechać do Raculi. Nie zapominajmy, że jest usytuowany wśród biurowców, w których pracuje ok. 500 osób, wyjaśnia Krzysztof Sikora prezes Zarządu ZGK :
Zużyte leki można tez wyrzucić w siedzibach ABM.
Od pewnego czasu przy pojemnikach do selektywnej zbiórki odpadów w PSZOK przy Al. Zjednoczenia dyżurują pracownicy obsługi, których zadaniem jest wylegitymowanie osób dostarczających odpady i kontrola tego co przywożą. Jednak słuchacze skarżą się na ich zachowanie, które zamiast zachęcać, zniechęca do segregacji odpadów i wożenia śmieci na koniec miasta. Są poważne powody, dla których pracownicy obsługi PSZOK muszą być restrykcyjni, tłumaczy Krzysztof Sikora:
Okazanie dowodu osobistego czy dowodu zapłaty za śmieci na żądanie pracownika obsługi PSZOK ma na celu wyłącznie dbałość o dobro i oszczędności wszystkich mieszkańców Zielonej Góry, wyjaśnia dyrektor ZGK:
Krzysztof Sikora zapowiedział budowę kolejnych PSZOK -ów na terenie miasta.
Wszystkie informacje o zasadach działania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy Al. Zjednoczenia jak i regulamin PSZOK dostępne są na stronie internetowej ZGK.