DŻEM Dusza
Fani i fanki zespołu Dżem byli w niemałym szoku, gdy w grudniu 2023 roku ogłosił on rozstanie z Maciejem Balcarem. Wokalista dołączył do grupy w 2001 roku i nagrał z nią dwie płyty. Nazwisko nowego członka formacji mieliśmy poznać w nieco późniejszym terminie, aż w końcu w styczniu 2024 roku stało się jasne, że nowym głosem Dżemu została osoba, która ma z nią naprawdę dużo wspólnego. Chodzi oczywiście o Sebastiana Riedla, czyli syna pierwszego wokalisty zespołu, Ryśka Riedla.
Większość ubiegłego roku zespół spędził na scenie, świętując tym samym swój jubileusz oraz nieco smutniejszą rocznicę – 30 lat od śmierci Riedla. Dość nieoczekiwanie dla wielu, Dżem na początku tego roku ogłosił za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych, że rozpoczął dwudniową sesję nagraniową w studiu PR Katowice. Okazało się, że czas ten był naprawdę owocny, a efektów możemy posłuchać już teraz!
DARIA ZAWIAŁOW; ARTUR ROJEK Dziwna
Od wydania ostatniego albumu Darii – 'Dziewczyna Pop’ – minęło już półtora roku. Ostania pozycja z dyskografii Artystki zapewniła jej bez wątpienia największy komercyjny sukces w karierze – płyta pokryła się potrójną platyną, została nagrodzona Fryderykiem w kategorii Album Roku Pop, cztery single weszły na szczyt radiowego airplay’a, a kilka miesięcy temu artystka odebrała – drugą już – nagrodę MTV Europe Music Awards.
Pod koniec ubiegłego roku Daria zapowiedziała, że 2025 będzie pożegnaniem z 'Dziewczyną Pop’, a przed zejściem ze sceny zagra tylko jeden, absolutnie specjalny koncert.
Choć szczegóły występu wciąż są owiane tajemnicą, to nie ma wątpliwości, że moment ważnych ogłoszeń ze strony Artystki nadchodzi wielkimi krokami! Pierwszą niespodzianką przed finałem projektu okazał się utwór 'Dziwna’ w nowej, wyjątkowej wersji. Do współpracy nad remixem, Daria zaprosiła jednego ze swoich największych idoli – Artura Rojka.
Pomysł, aby duet spotkał się w studio, żeby nagrać ten konkretny utwór, pojawił się już w marcu 2024 roku za sprawą ich występu na krakowskiej Tauron Arenie podczas halowego tournée Darii – Trasy 92’.
– Tekst 'Dziwnej’ napisałam z perspektywy mężczyzny – próbowałam wejść w jego głowę i spróbować zracjonalizować jego zachowania. Refreny z kolei, zostały napisane już w rodzaju żeńskim. Od samego początku ten utwór był dialogiem w relacji damsko-męskiej. Gdy Artur na próbie przed koncertem zaśpiewał pierwszą zwrotkę tego numeru – oniemiałam. Zdałam sobie sprawę, że ta melodia i tekst były wręcz stworzone dla niego – dla jego barwy głosu i wrażliwości. Bardzo się cieszę, że po tylu latach znajomości, mamy wspólnego singla. Uważam, że w tej wersji 'Dziwna’ ma jeszcze większy sens i ładunek emocjonalny niż dotychczas? – opowiada Daria.
Singlowi w odświeżonym wydaniu towarzyszy klimatyczny obrazek, który tym razem w odróżnieniu od pozostałych z 'Dziewczyny Pop’ – został zarejestrowany w Polsce.
Więcej muzyki nie do przegapienia w piątki po godzinie 18.00 w audycji 'Same Dobre’.









RADIO ZACHÓD


