Zielonogórska firma Ekoenergetyka-Polska SA i jej fundacja przekazały Szpitalowi Uniwersyteckiemu dwa wysokiej klasy inkubatory hybrydowe do ratowania najmniejszych pacjentów. Sprzęt wart jest ok. 200 tys. zł – poinformował Robert Kowalik z biura zarządu szpitala.
„Podarowany sprzęt usprawni pracę lekarzy, a przede wszystkim wpłynie na jeszcze lepsze wyniki leczenia i pozwoli uratować więcej małych pacjentów” – powiedziała prezes zielonogórskiej lecznicy Marek Działoszyński.
Przekazane inkubatory hybrydowe łączą w sobie funkcje wielu urządzeń, pozwalając na ratowanie życia najmniejszych wcześniaków o wadze poniżej tysiąca gramów. Zapewniają optymalne środowisko dla rozwoju dzieci dzięki zsynchronizowanym trzem źródłom ciepła, efektywnemu nawilżaniu i rozwiązaniom wspierającym pozytywną stymulację rozwoju mózgu.
Specjalna konstrukcja inkubatora zapewnia ograniczenie negatywnych bodźców z zewnątrz. Zintegrowany system monitorowania hałasu i oświetlenia, wbudowany bezpieczny głośnik do muzyko- i dźwiękoterapii tworzą jedyną w swoim rodzaju przestrzeń dla optymalnego rozwoju przedwcześnie urodzonych dzieci.
Jak wskazano w komunikacie, w ostatnich latach w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze poprawiono przeżywalność skrajnie małych wcześniaków z 25 do 100 proc. w 2020 r. Przeżywają nawet dzieci z masą ciała poniżej 500 g, które rozwojem doganiają potem swoich rówieśników.
„Niewątpliwym sukcesem 2020 r. jest uratowania najmniejszego wcześniaka w historii szpitala – Agatka urodziła się w 23 tygodniu ciąży, ważąc zaledwie 350 g. Chcielibyśmy utrzymać wysoki poziom świadczonej opieki, do której potrzebny nam jest profesjonalny sprzęt – taki, jak podarowane inkubatory” – powiedziała kier. Klinicznego Oddziału Neonatologii Marzena Michalak-Kloc.