Jeśli mówimy o sezonie grypowym od października do marca, to w lutym występuje najwięcej zachorowań na grypę – przekazują przedstawiciele zielonogórskiego sanepidu. Według danych z połowy lutego, w Zielonej Górze i okolicach zanotowano już około tysiąca zachorowań.
Mówi Dorota Baranowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny:
Sanepid zachęca do szczepień. Jak wylicza, wyszczepialność to teraz 5 do 7 procent.
Grypa daje nagłe objawy i trzeba ją wyleżeć – podkreśla Dorota Baranowska:
W ubiegłym tygodniu z powodu grypy i jej powikłań zmarło w kraju 19 osób. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, od początku października do 22 lutego odnotowano łącznie 67 przypadków śmiertelnych.
Kilka faktów na temat grypy
Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Wirus występuje na całym świecie, łatwo ulega mutacji tworząc nowe odmiany.
Wirusy grypy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową np. podczas rozmowy, kichania czy kaszlu. Kropelki śliny zakażonej osoby z wirusem, osadzają się na błonie śluzowej kolejnej osoby. Wirus wnika do komórek przez błonę śluzową, powiela się, niszcząc komórki i uwalnia, zajmując kolejne.
Jedną z form zapobiegania grypie są szczepienia ochronne, które powinno się odnawiać co roku, z uwagi na mutowanie wirusów. Szczepienia powinny dotyczyć w szczególności osób z grup ryzyka zarażaniem (np. personel medyczny, pracownicy oświaty, inne osoby mające w pracy kontakt z dużą liczbą ludzi), kobiet w ciąży i osób starszych. Zasłanianie nosa i ust chroni zdrowych ludzi przed infekcją, a mycie rąk po każdym kontakcie z chorym i kichaniu czy kasłaniu to podstawa.