PPT: Co dalej po zawieszeniu strajku nauczycieli ?

Fot. PAP/Rafał Guz

W miniony czwartek Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił, że  od dziś  od 6:00 rano zawiesza strajk w placówkach edukacyjnych.  Protest trwa od 8 kwietnia. Jak mówił,  szef związku Sławomir Broniarz strajk zostaje zawieszony, ale nie zakończony. Dodał, że związek „daje czas do września”.

Tłumaczył, że decyzja została podjęta w porozumieniu z uczniami i rodzicami, aby zapewnić uczniom warunki do zakończenia nauki. Związkowcy wkroczą w „nowy etap protestu” – zapowiedział lider ZNP. Zadeklarował też, że związek nie podpisze porozumienia, które rząd uzgodnił z oświatową Solidarnością tuż przed rozpoczęciem strajku.

Czego dowiedzieliśmy się przez ostatnie 3 tygodnie o polskiej oświacie i środowisku nauczycielskim oraz o wzajemnych relacjach ?  O tym rozmawiali dziś goście Politycznego Podsumowania Tygodnia. Oceniali także decyzję o zawieszeniu strajku i zastanawiali się co dalej ?

Jacek Budziński (PiS) podkreślał  konflikt ról społecznych i dyskomfortową sytuację w jakiej się znalazł:

Zdaniem  Olimpii  Tomczyk – Ikwo (Kukiz’15) nauczyciele stali się instrumentem w rękach polityków:

Głównym powodem decyzji o zawieszeniu strajku był fakt, że strajk zaczął się powoli wypalać uważa Adam Misiaszek (PSL, Koalicja Europejska). W jego opinii to jednak dopiero początek fali strajków:

Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry nie zgadza się z tezą, że strajk był sterowany politycznie:

Według Krzysztofa Kaliszuka sposób zakończenia strajku spowodował, że  kolejne grupy nie będą już się chciały narażać. Ponieważ strajk nie został zakończony, a jedynie zawieszony nie ma mowy o podpisaniu porozumienia między dyrektorami szkół, a strajkującymi . Oznacza to, że nauczyciele nie dostaną wynagrodzenia za ostatnie 3 tygodnie.   

 

Exit mobile version