Lokalni politycy komentują zmiany w rządzie. Propozycje zmian oraz kandydatów na ministrów premier Mateusz Morawiecki przedstawił po wczorajszym posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Pojawią się też nowe resorty.
Praca tego rządu pokaże, czy jest dobry czy zły, ale to nie jest tak, że zmiany są kosmetyczne – mówiła w Politycznym Podsumowaniu Tygodnia Bożena Ronowicz z PiS:
Mocniejszego wietrzenia należało dokonać w obszarze finansów i gospodarki – uważa Sławomir Kotylak z PO – KO:
Zdaniem Olimpii Tomczyk – Iwko z Kukiz15, administracja rządowa jest za bardzo rozbudowana, a to jak mówiła, prowadzi do drenowania naszych kieszeni:
Adam Misiaszek z PSL jest zaskoczony faktem ponownego wskazania na ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego:
Szef rządu zaproponował, aby ministrem kultury i dziedzictwa narodowego pozostał Piotr Gliński, nauki i szkolnictwa wyższego- Jarosław Gowin, infrastruktury- Andrzej Adamczyk, rolnictwa i rozwoju wsi- Jan Krzysztof Ardanowski, obrony narodowej- Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynatorem do spraw służb specjalnych- Mariusz Kamiński, spraw zagranicznych- Jacek Czaputowicz, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej- Marek Gróbarczyk, zdrowia- Łukasz Szumowski, cyfryzacji- Marek Zagórski, edukacji narodowej- Dariusz Piontkowski, sprawiedliwości- Zbigniew Ziobro. Jadwiga Emilewicz pokieruje ministerstwem rozwoju o poszerzonych kompetencjach.
Szefem KPRM ma pozostać Michał Dworczyk.
Nowymi ministrami mają być:
Jacek Sasin jako szef ministerstwa nadzoru właścicielskiego, jako szef resortu finansów- Tadeusz Kościński, jako szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej- Marlena Maląg. Ministrem środowiska ma zostać Michał Woś, dotychczasowy minister do spraw pomocy humanitarnej, a szefem resortu do spraw klimatu- Michał Kurtyka, COP24 i dotychczasowy wiceminister środowiska. Szefową ministerstwa do spraw funduszy unijnych zostanie Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jedynym resortem, do którego nie zaproponowano ministra jest ministerstwo sportu.
W nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego nastąpi kilka zmian strukturalnych, będą też nowe resorty. Powstanie resort o roboczej nazwie: ministerstwo nadzoru właścicielskiego. Będzie utworzone ministerstwo do spraw funduszy unijnych.
Z ministerstwa spraw zagranicznych ma być wydzielony pion europejski, który zostanie włączony do KPRM. Jego szefem zostanie dotychczasowy wiceszef MSZ Konrad Szymański. Ministerstwo energii w dotychczasowym kształcie zostanie rozwiązane. W zakres kompetencji ministerstwa rozwoju z Jadwigą Emilewicz na czele wejdzie budownictwo i turystyka. Nastąpi podział ministerstwa środowiska na część dotyczącą zasobów naturalnych i na część dotyczącą klimatu.