czwartek, 18 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT

    Zastal najpierw grał dobrze, a potem stanął i dał się przełamać. W piątek walka o pozostanie w finale

    fot. materiały Jakuba Orłowskiego

    MP: Orłowski poza podium

    fot. Start Zielona Góra

    Pięć medali paralekkoatletów Startu Zielona Góra na MP juniorów

    fot. Jakub Lesiński

    U24 Ekstraliga: Motor najlepszy przy W69. Falubaz tuż za nim

    Zastal dziś potężny, Legia słaba i w finale mamy remis!

    fot. Jakub Lesiński

    Jaguars lepsi u siebie od Watahy

    fot. materiały SKM-u Zastalu Zielona Góra

    SKM Zastal trzecią drużyną U14 w kraju

    Trzy medale lekkoatletów ZLKL w MP LZS

    Falubaz w niepełnym składzie powalczył tylko do pewnego momentu

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD

SŁUCHAJ

Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT

    Zastal najpierw grał dobrze, a potem stanął i dał się przełamać. W piątek walka o pozostanie w finale

    fot. materiały Jakuba Orłowskiego

    MP: Orłowski poza podium

    fot. Start Zielona Góra

    Pięć medali paralekkoatletów Startu Zielona Góra na MP juniorów

    fot. Jakub Lesiński

    U24 Ekstraliga: Motor najlepszy przy W69. Falubaz tuż za nim

    Zastal dziś potężny, Legia słaba i w finale mamy remis!

    fot. Jakub Lesiński

    Jaguars lepsi u siebie od Watahy

    fot. materiały SKM-u Zastalu Zielona Góra

    SKM Zastal trzecią drużyną U14 w kraju

    Trzy medale lekkoatletów ZLKL w MP LZS

    Falubaz w niepełnym składzie powalczył tylko do pewnego momentu

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD
Radio Zielona Góra
Strona główna Wiadomości

Sprawa Komendy przed Sądem Najwyższym

PAP PAP
2018-03-28 11:30
Sąd Najwyższy uchylił immunitet sędziemu Józefowi Iwulskiemu

Budynek Sądu Najwyższego w Warszawie, fot. Wikimedia Commons domena publiczna

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na WhatsappEmail

Na 16 maja Sąd Najwyższy wyznaczył posiedzenie ws. Tomasza Komendy, skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Wniosek o wznowienie postępowania ws. Komendy do SN złożyła prokuratura, która uważa, że mężczyzna nie popełnił tej zbrodni. Jak powiedział w środę PAP Krzysztof Michałowski z biura prasowego Sądu Najwyższego, SN wyznaczył termin posiedzenia w sprawie Komendy na 16 maja.

 

„Będzie to posiedzenie bez udziału stron. Do sądu wypłynął wniosek pełnomocnika Tomasza Komendy o udział w posiedzeniu stron; tego wniosku sąd jeszcze nie rozpatrzył” – powiedział Michałowski. Dodał, że do SN wpłynęły już z wrocławskiego sądu akta sprawy Tomasza Komendy. „To 21 tomów” – powiedział.

Tomasz Komenda, który w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki, odsiadywał wyrok 25 lat więzienia w Zakładzie Karnym w Strzelinie. Dwa tygodnie temu został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach więzienia. Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie – mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą Tomasza Komendy do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K. Śledztwo zostało wznowione w 2017 r. W czerwcu ubiegłego roku prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K.

W połowie marca sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolnił Komendę z odbywania kary 25 lat więzienia.

Do przeprowadzenia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie, dotyczące zabójstwa i zgwałcenia małoletniej, do którego doszło 31 grudnia 1996 roku, wyznaczona została Prokuratura Okręgowa w Łodzi. Prokuratura będzie ustalać, czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa będzie badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia mężczyzny wolności.

W środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że wydał polecenie podjęcia śledztwa, które ma na celu ustalić odpowiedzialnych zaniechań w sprawie Komendy po 2010 r. „Śledztwo ma na celu ustalić odpowiedzialnych zaniechań związanych z tym, że po diagnozie, którą postawił pan prokurator w 2010 roku, ta sprawa nie została poddana właściwemu biegowi, wobec wątpliwości co do winy skazanego” – powiedział Ziobro.

Poprzedni

Potrzeba bardziej ludzkiej medycyny

Następny

Nowe schronisko w Zielonej Górze?

najnowsze

Maksymalne ceny paliw. Jakie ceny paliwa będą 18 i 19 czerwca?

RZUT ZA TRZY – Zastal przegrywa w Warszawie, Legia blisko tytułu!

17 milionów złotych na „Ciekawą i Bezpieczną Naukę”. Lubuskie Trójmiasto stawia na dobrostan dzieci

Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

Lato będzie cieplejsze niż zwykle, z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi

Tomasz Winiecki, prezes stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto

„Migotanie myśli” w Galerii Biblioteki UZ

Bezpiecznie na wakacje. Drogówka przypomina o kontrolach autokarów

Zastal najpierw grał dobrze, a potem stanął i dał się przełamać. W piątek walka o pozostanie w finale

MP: Orłowski poza podium

popularne

  • Przetarg na przebudowę dojazdu do lotniska Zielona Góra–Babimost

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • IV Światowy Zlot Śmigłowców w Babimoście

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Zielona Góra szykuje jarmark. Znamy pierwsze szczegóły Winobrania 2026

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
RSS

Program miejski Polskiego Radia - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zielona Góra

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • RADIO ZACHÓD

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj