Na murze aresztu śledczego przy ulicy Łużyckiej rozpoczęły się prace nad kolejnym zielonogórskim muralem. Mur Aresztu Śledczego przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i sportowcy. Mural będzie wyjątkowy z powodu swoich rozmiarów – zajmie ponad 600 m2.
Wyjątkowe malowidło na murze okalającym areszt w Zielonej Górze to jeden z pomysłów na uczczenie jubileuszu 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich.
– Z chęcią włączyliśmy się w realizację pomysłu na uczczenie jubileuszy miasta – mówi Magdalena Wawrzyk, dyrektorka Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. – Oddaliśmy miastu do dyspozycji mur okalający areszt, bo czujemy się częścią lokalnej społeczności
– tłumaczy funkcjonariuszka.
– Mural to ciekawa forma ukazania historii Zielonej Góry – mówi Łukasz Chwałek, artysta tworzący mural.
– Tworzenie murali to jest także dziedzina sztuki – dodaje Łukasz Chwałek.
Projekt przedstawia historię miasta ułożoną chronologicznie od lewej do prawej. Począwszy od 1222 r., kiedy to Henryk Brodaty sprowadził pierwszych osadników, poprzez rok 1323, gdy Henryk IV nadał miejscu prawa miejskie. Mural pokazuje w symboliczny sposób, jak Zielona Góra rozwijała się przez 800 lat do czasów współczesnych. Ostatnim obrazem malowidła jest wizja Zielonej Góry, miasta które wciąż się rozwija i patrzy w przyszłość.
Na całym muralu przewija się uniwersalny motyw winiarstwa oraz dobrej zabawy. Postaci książąt mają nawiązywać do portretów znajdujących się w zielonogórskim muzeum. Mural będzie można podziwiać na początku września, przed rozpoczęciem tegorocznego Winobrania.
Tak ma wyglądać fragment muralu przy Areszcie Śledczym w Zielonej Górze
Fot. Urząd Miasta Zielona Góra
Czytaj też:
Zielona Góra ma nowy mural
Na ścianie jednego z bloków, na skrzyżowaniu placu Bohaterów z ul. Kazimierza Wielkiego, powstał nowy mural! Tym razem przedstawia on...
Czytaj więcej