W sobotę, 9 września władzę nad Zieloną Górą z rąk prezydenta miasta przejmie Bachus i rozpocznie się „Winobranie” będące zarazem świętem tego miasta. Zabawa potrwa do 17 września. Nie może Was tam zabraknąć!
Tegoroczne „Winobranie” zwieńczy obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry oraz 700-lecia uzyskania przez nią praw miejskich. Związanymi z tym akcentami będą: odsłonięcie historycznego muralu na areszcie śledczym, wypuszczenie balonu z sadzonką winorośli, odsłonięcie muralu honorowej obywatelki Zielonej Góry Maryli Rodowicz oraz rzeźby „Generacje”.
Miasto już prawie gotowe na wielkie świętowanie Dni Zielonej Góry. Za jego upiększanie odpowiada Zakład Gospodarki Komunalnej.
Dalsza część tekstu pod filmem
Dotknąć i posmakować winiarskich tradycji Zielonej Góry
Podczas samego święta miasta motywem przewodnim będą winiarskie tradycje Zielonej Góry, nazywanej także Winnym Grodem. Nie bez powodu, gdyż pierwsze udokumentowane informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 r.
Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów „winogrodników”, a uprawy zajmowały około 700 ha.
Obecnie lokalne tradycje winiarskie kontynuują nieduże, rodzinne winnice rozsiane w okolicach Zielonej Góry. Produkowanych przez nie win można skosztować podczas corocznego święta wina i miasta.
Na amatorów wina będą czekały degustacje, spacery winiarskie wycieczki do okolicznych winnic tzw. WinoBusami. Jak zwykle na zielonogórskim deptaku stanie miasteczko winiarskie oraz zostanie otwartych kilka piwnic winiarskich, a w nich będą odbywały się degustacje i spotkania z sommelierami (znawcy win).
Gwiazdy Winobrania
Jak wino to i muzyka. Ta w tym roku będzie rozbrzmiewała z trzech scen: na placu Powstańców Wielkopolskich, placu Teatralnym oraz na Winnym Wzgórzu przy Zielonogórskiej Palmiarni. Wśród gwiazd „Winobrania” będą Elektryczne Gitary, Maryla Rodowicz, Kuba Badach, Smolasty, Sara James, Brodka i T. Love.
„Winobranie” zainauguruje koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego, która zagra utwory ze słynnej komedii muzycznej „Blues Brothers”. Wśród solistów znajdą się Maciej Miecznikowski i Zbigniew Zamachowski.
Winobranie dla najmłodszych
Podczas winobraniowego tygodnia nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Zielonogórski Ośrodek Kultury przygotuje dla nich animacje, m.in. w Ogrodzie Botanicznym.
Szał kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków, pierzastych kogucików, baloników na druciku…
Tradycyjnie, podczas Winobrania” w centrum miasta stanie lunapark i jarmark. Goście będą mogli skorzystać z 290 stoisk, w tym 190 stoisk handlowych i poznać 42 winnice. Nie zbraknie też barwnego korowodu, który przejdzie głównymi ulicami w ostatnią sobotę „Winobrania”, czyli 16 września.
Wyciśnij z tych winnych gron to, co najlepsze
Wszelkie informacje na temat winobraniowych wydarzeń znajdziecie na stronie >> winobranie.zgora.pl/
Pełny program „Winobrania 2023” publikuje na tej samej stronie Zielonogórski Ośrodek Kultury >> winobranie.zgora.pl/program-2/.
W rozpisce wyszczególniono:
- Sceny winobraniowe,
- Piwnice winiarskie,
- Lubuską Akademię Wina i spacery winiarskie,
- Winobraniowe Spotkania Teatralne,
- Winobraniowe Braekowisko,
- „Winobraniowy Zawrót Głowy” z Pioną na Zdrowie,
- Imprezy towarzyszące,
- Imprezy sportowe,
- Warto odwiedzić.
Polecamy
8 urodziny Centrum Przyrodniczego z atrakcjami
Zbliżają się 8 urodziny Centrum Przyrodniczego. Placówka zielonogórskiego Centrum Nauki Keplera będzie świętować przez dwa dni. W najbliższą sobotę specjalne...
Czytaj więcej