Uczniowie z Zielonej Góry w gronie najbardziej przedsiębiorczych nastolatków w Polsce. Siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 11 zostali finalistami konkursu „Finansoaktywni”, organizowanego od sześciu lat przez Ministerstwo Finansów.
Jak zaznacza Ewa Markowicz, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej, w tym roku głównym tematem konkursu było tworzenie budżetu państwa i lokalnych budżetów obywatelskich.
Do rywalizacji zgłosiło się 118 zespołów z całej Polski, a a w finałowej dziesiątce znaleźli się też uczniowie z zielonogórskiej „jedenastki”:
Z sukcesu swoich uczniów cieszy się Agnieszka Kostrzewa, opiekunka zwycięskiej grupy ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze. Jak mówi, projekt, który przygotowali na tegoroczną edycję konkursu, zatytułowany był „Piwnica Aniołów”.
– Zakładał on stworzenie z budżetu obywatelskiego specjalnego klubu, który integrowałby społeczność lokalną i ułatwiał wymianę doświadczeń między młodszymi i starszymi mieszkańcami naszego osiedla – wyjaśnia Kostrzewa:
Agnieszka Kostrzewa przypomina, że dwa lata temu uczniowie z zielonogórskiej „jedenastki” także znaleźli się w gronie zwycięzców konkursu „Finansoaktywni”.
– Dzięki temu mogą w praktyce dowiedzieć się, jak działa świat finansów, dlaczego trzeba płacić podatki czy jak rozsądnie zaplanować wydatki – podkreśla nauczycielka:
Z powodu pandemii, podsumowanie tegorocznej edycji konkursu odbyło się on-line, a ze zwycięskimi drużynami przedsiębiorczych 13-latków z całej Polski spotkał się m.in. minister finansów Tadeusz Kościński oraz popularny youtuber Maciej „Sheo” Ejsmont.