niedziela, 28 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    fot. Paweł Górski

    Osłabiony Motor przyjeżdża na W69. Czy Falubaz pójdzie za ciosem?

    grafika: Facebook/Wataha Zielona Góra

    Wataha zagra o rozstawienie w play-offach

    Podsumowano sezon w Basket 4 Kids

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD

SŁUCHAJ

Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    fot. Paweł Górski

    Osłabiony Motor przyjeżdża na W69. Czy Falubaz pójdzie za ciosem?

    grafika: Facebook/Wataha Zielona Góra

    Wataha zagra o rozstawienie w play-offach

    Podsumowano sezon w Basket 4 Kids

    fot. materiały Falubazu Zielona Góra

    Nowy dyrektor Falubazu o swojej roli w klubie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD
Radio Zielona Góra
Strona główna Kraj i Świat

Właściciele składów pelletu o kryzysie na rynku

Radio Zielona Góra Radio Zielona Góra
2026-02-05 15:03
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na WhatsappEmail

Telefony od klientów się nie kończą, a surowca brakuje – mówią właściciele składów pelletu. Z powodu wyjątkowo mroźnej zimy pelletu jest coraz mniej, a popyt rośnie.

W rozmowie z reporterką radiowej Jedynki Anną Zakrzewską właściciel jednego z dolnośląskich składów Jarosław Świder mówił, że najtrudniejsze są rozmowy z seniorami, którzy nie mają czym ogrzać swoich domów.

Właściciel składu pelletu z Pomorza Ireneusz Styczewski mówił, że w tym roku nie udaje mu się sprowadzić wystarczającej ilości surowca.

Jeśli chodzi o ceny opału, to minister energii Miłosz Motyka nie wyklucza interwencji. Jego zdaniem, są wymagane działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według Miłosza Motyki, UOKiK będzie sprawdzał, czy nie doszło do zmowy cenowej. Minister energii liczy, że ceny pelletu się ustabilizują.

Opole – pellet na wagę złota

Robimy wszystko, aby pelletu w naszych składach nie brakło – mówi właściciel jednego ze składów opału w Opolu. Jak zaznacza, sytuacja jest ciężka i dynamiczna, ale na razie nie należy panikować.

Ruch w składzie jest cały czas, bo część mieszkańców obawiając się, że może zabraknąć pelletu, zamówiła go na zapas, ale są też tacy, którzy przyjeżdżają po pojedyncze worki.

Jeśli ktoś chce więcej niż tonę, to musi się zapisać do kolejki, którą my na bieżąco realizujemy. Zapasy pelletu mamy na miesiąc – mówi Antoni Piechota, właściciel firmy Imex Piechota.

Wprowadziliśmy limit na składzie i do 10 worków można jednorazowo pobrać – dodaje pan Henryk ze składu opału.

Łódzkie – brak pelletu w sklepach

Część mieszkańców województwa łódzkiego może napotkać trudności w ogrzewaniu swoich domów. Problem ten wynika z braku pelletu w sklepach oraz znacznego wzrostu jego cen. W wielu miejscach produkt jest wyprzedany, a tam, gdzie jest dostępny, kosztuje ponad 2 tysiące złotych za tonę. Dla porównania jesiennią za tonę trzeba było zapłacić około 1700 złotych.

Bartosz Godziszewski, przedstawiciel jednej z łódzkich firm zajmujących się sprzedażą pelletu w której ten również został wyprzedany, zauważa, że nie wszyscy biorą pod uwagę, iż w związku z mrozami wzrosło zapotrzebowanie na energię zarówno w domach, jak i w suszarniach trocin.

Ekspert o kryzysie na rynku opału

Właściciele domów z piecami na pellet mogą mieć trudności z ogrzaniem budynków. Z powodu szczególnie mroźnej zimy na rynku zaczyna brakować surowca, a jego ceny gwałtownie wzrosły.

Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Maciej Kosiński z magazynu Biomasa mówił, że braków nie da się szybko uzupełnić, ponieważ brakuje też używanych do produkcji pelletu trocin.

Maciej Kosiński dodał, że Polska importuje pellet m.in. ze wschodu, ale również z Francji, czy Niemiec. Podkreślił jednak, że również na tamtejszych rynkach surowiec staje się coraz mniej dostępny.

Polecamy

pixabay

KRAJ I ŚWIAT

Mniej za gaz, więcej za prąd

1 stycznia 2026

W tym 2026 r. zapłacimy nieco mniej za gaz i więcej za prąd. Rozpoczynający się właśnie rok będzie pierwszym od…

Czytaj więcejDetails

(fot. Piotr Bakselerowicz)

ARR oferuje tanie pożyczki na efektywność energetyczną

29 grudnia 2025

pixabay

Będą dotacje na przydomowe magazyny energii

28 grudnia 2025

Blisko 3 tys. wniosków o bon ciepłowniczy w Zielonej Górze

18 grudnia 2025
Tagi: cenyciepłohandelKRAJ I ŚWIATmiłosz motykaminister energiiopałpelletpieniądzepodwyżkapodwyżka cenpodwyżkiPolskie Radio Zachódstrefa biznesu
Poprzedni

Ruszyły zapisy do udziału w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej

Następny

Ambasador USA w Polsce: nie będziemy już utrzymywać kontaktów z marszałkiem Sejmu Czarzastym

najnowsze

Gala jubileuszowa z okazji 50-lecia działalności Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie

Filharmonia Zielonogórska zakończyła tegoroczny sezon artystyczny

Absolutorium kierunku lekarskiego UZ

10. Piknik Naukowy Centrum Nauki Keplera

Trwa Święto Sali Szeptów

Maksymalne ceny paliw w weekend. Będzie drożej

Cały kraj objęty ostrzeżeniami II i III stopnia oraz alertem RCB przed upałem

27.06.2026 – B.Biały „Kobiece gadanie cz.1 i cz.2”

Nielegalna plantacja konopi zlikwidowana pod Zieloną Górą. Trzech mężczyzn zostało zatrzymanych.

Raport o stanie Zielonej Góry. Władze bronią dokumentu, opozycja krytykuje

popularne

  • Proces byłego prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego w Sądzie Rejonowym w Zielonej Górze (fot. Piotr Bakselerowicz)

    Były prezydent Zielonej Góry przed sądem. Nie przyznaje się do winy

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Spotkanie z okazji 60-lecia matury

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
RSS

Program miejski Polskiego Radia - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zielona Góra

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • RADIO ZACHÓD

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj