wtorek, 23 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    fot. Jacek Białogłowy

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

    fot. Paweł Górski

    Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD

SŁUCHAJ

Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    fot. Jacek Białogłowy

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

    fot. Paweł Górski

    Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD
Radio Zielona Góra
Strona główna Kraj i Świat

Szef MON: udział Sił Zbrojnych w misjach poza granicami istotnym elementem systemu bezpieczeństwa

Radio Zielona Góra Radio Zielona Góra
2025-12-20 19:03
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na WhatsappEmail

Udział Sił Zbrojnych w misjach i operacjach poza granicami państwa był i jest istotnym elementem systemu zapewniania bezpieczeństwa Polsce, Europie i światu – napisał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do uczestników uroczystego capstrzyku wojskowego w Warszawie.

Capstrzyk odbył się w sobotę wieczorem (20 grudnia) przed pomnikiem na Skwerze Pamięci przy warszawskim Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Uroczystość corocznie odbywa się 20 grudnia – w przeddzień Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach Zagranicznych i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. 

Uroczystość to wyraz pamięci o towarzyszach broni, którzy wypełniając rotę przysięgi wojskowej, służyli ojczyźnie daleko od jej granic, często w warunkach skrajnego zagrożenia. Oddali to, co najcenniejsze – własne życie. Ich ofiara nie była daremna i na zawsze pozostanie zapisana w dziejach Wojska Polskiego oraz w pamięci naszego narodu

– głosił list Kosiniaka-Kamysza odczytany przez wiceministra Pawła Bejdę. 

Jak dodał szef MON w swym liście, „udział Sił Zbrojnych w misjach i operacjach poza granicami państwa był i jest istotnym elementem systemu zapewniania bezpieczeństwa Polsce, Europie i światu”.

Nasi żołnierze nieśli pomoc i nadzieję, reprezentując Polskę z honorem, profesjonalizmem oraz odwagą. Dlatego Wojsko Polskie nie zapomina o swoich poległych bohaterach

– podkreślił minister. 

Wiceminister Bejda powiedział zaś, że śmierć żołnierzy polskich na misjach nie była nadaremna.

My zrobimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna

– podkreślił Bejda. 

Podczas sobotniej uroczystości odczytano listę żołnierzy i pracowników cywilnych wojska, którzy zginęli na misjach, i zaprezentowano lampiony z ich wizerunkami. Przedstawiciele MON, BBN i wojska wraz z przedstawicielami rodzin i stowarzyszeń weteranów złożyli znicze i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy poległych na misjach. Podczas uroczystości odmówiono również modlitwy za zmarłych. 

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych obchodzony jest od 2015 r. Święto zostało ustanowione w rocznicę 21 grudnia 2011 r. – tego dnia podczas misji w Afganistanie poległo pięciu żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, gdy pod ich samochodem eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. 

Zginęli wówczas mł. chor. Piotr Ciesielski, szer. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Za męstwo i odwagę zostali pośmiertnie odznaczeni przez prezydenta Krzyżami Kawalerskimi Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdami Afganistanu. Najmłodszy z żołnierzy miał 22, najstarszy 33 lata. Był to najtragiczniejszy dzień w historii polskich misji. 

W niedzielę w ramach obchodów tego święta zaplanowano m.in. mszę św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a następnie uroczysty Apel Poległych przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa. 

Początki udziału Polski w misjach zagranicznych sięgają 1953 r., gdy Polacy zostali wysłani jako obserwatorzy do Korei. Od tamtej pory przez misje przeszło ponad 115 tys. Polaków, głównie żołnierzy, ale także funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Zginęło i zmarło ponad 120 z nich, ponad 800 zostało rannych.

Tagi: bezpieczeństwocapstrzykdzień pamięci o poległych i zmarłychkomisjeKRAJ I ŚWIATPolskie Radio Zachódsiły zbrojnewarszawawicepremier, szef mon władysław kosiniak-kamyszwojsko polskieżołnierze
Poprzedni

Areszt wobec Polaka zatrzymanego przez ABW. Miał dokumentować wojskowe transporty

Następny

XXI gala charytatywna „Warto jest pomagać” [ZDJĘCIA]

najnowsze

NASZA PIŁKA: Michał Grzelczyk – o sezonie świdnickiego dream-teamu i trampkarzach Lechii Zielona Góra

Najbliższe dwa dni pogodne i ciepłe; w weekend na zachodzie do 38 st. C

Od poniedziałku trening fitness w Parku Tysiąclecia

Najlepsi uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Magazyn żużlowy 23.06.2025

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Od 29 czerwca letni rozkład jazdy autobusów MZK

Zielona Góra stawia na e-turystykę

Jak wygląda sytuacja pożarowa w lasach?

popularne

  • fot: P.Kozubaj

    Spotkanie z okazji 60-lecia matury

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Od 22.06.2026 zmiana organizacji ruchu na os. Zacisze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wielopokoleniowa impreza rodzinna w parku książęcym w Zatoniu

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
RSS

Program miejski Polskiego Radia - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zielona Góra

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • RADIO ZACHÓD

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj