wtorek, 23 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    fot. Jacek Białogłowy

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

    fot. Paweł Górski

    Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

    fot. Paweł Górski

    Długo oczekiwane przełamanie Falubazu! Zielonogórzanie lepsi u siebie od Sparty!

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD

SŁUCHAJ

Radio Zielona Góra
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

    fot. pixabay.com

    Basket 4 Kids najlepszy w regionie w dwóch kategoriach

    Dominika Skarupska siódma w strzeleckich MŚ juniorek

    fot. Facebook/Towarzystwo Pływackie Zielona Góra

    TP Zielona Góra tuż za podium międzywojewódzkich mistrzostw młodzików

    Zastal po finale: Na razie gorycz, ale wiemy, że zrobiliśmy wielką rzecz!

    fot. Jacek Białogłowy

    Zastal pięknie i bohatersko walczył, ale to Legia została mistrzem!

    fot. Paweł Górski

    Falubaz był równą drużyną. Wypowiedzi po zwycięstwie nad Spartą Wrocław

    fot. Paweł Górski

    Długo oczekiwane przełamanie Falubazu! Zielonogórzanie lepsi u siebie od Sparty!

  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • KONTAKT
  • RADIO ZACHÓD
Radio Zielona Góra
Strona główna Kraj i Świat

Senat przyjął nowelę o cyberbezpieczeństwie. Gawkowski „dobrej myśli” ws. podpisu prezydenta

Radio Zielona Góra Radio Zielona Góra
2026-01-28 20:03
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterUdostępnij na WhatsappEmail

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) i niektórych innych ustaw była konsultowana z prezydentem – przekazał w rozmowie z PAP wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że w związku z tym jest „dobrej myśli” ws. podpisu prezydenta.

Senat przyjął w środę (28 stycznia) nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) i niektórych innych ustaw. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta.

Gawkowski o ewentualnym wecie prezydenta

Wicepremier Gawkowski pytany przez PAP, co planuje resort cyfryzacji, jeśli prezydent Karol Nawrocki zawetuje nowelizację ustawy, odpowiedział, że „nie będzie dywagował”.

Uważam, że bardzo dużym sukcesem było to, że ustawa została przyjęta w parlamencie zdecydowaną większością głosów; że posłowie i koalicji i opozycji za nią zagłosowali. Podczas prac sejmowych zostały przyjęte poprawki PiS. Podczas konsultacji z panem prezydentem uzgodniliśmy te elementy, które były ważne z perspektywy Pałacu Prezydenckiego, więc jestem dobrej myśli

 – przekazał Gawkowski.

Ocenił, że nowelizacja ustawy o KSC „wychodzi poza parametr polityczny”.

Ona jest po prostu o bezpieczeństwie państwa w cyberprzestrzeni

– zaznaczył.

Senat przyjął nowelę bez poprawek, mimo 19 uwag zgłoszonych przez biuro legislacyjne Kancelarii Senatu. Poprawki miały głównie charakter redakcyjny i uszczegóławiający. Gawkowski pytany, dlaczego na senackiej Komisji Infrastruktury wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski nie rekomendował przyjęcia tych poprawek, wskazał że prace w parlamencie nad nowelą trwały kilka tygodni, a łącznie nad projektem 6 lat.

W tym rządzie pracowaliśmy nad ustawą dwa lata, a w poprzednim cztery. Opowiadanie dzisiaj, że na ostatniej prostej trzeba wprowadzać poprawki, które – mam wrażenie – zazwyczaj mają charakter lobbingowy, to nie jest droga do dobrego prawa, tylko do tego, żeby jak najwięcej interesu uzyskały na tym różne grupy

– ocenił wicepremier.

Co wprowadzi nowelizacja o cyberbezpieczeństwie?

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma wdrażać w Polsce unijną dyrektywę NIS 2 ws. cyberbezpieczeństwa oraz Toolbox 5G, czyli unijny dokument dotyczący bezpieczeństwa sieci 5G. Dyrektywa NIS 2 zastąpiła dotychczasowy podział na operatorów usług kluczowych i dostawców usług cyfrowych na „podmioty kluczowe” i „podmioty ważne”. Wprowadziła także nowe sektory objęte obowiązkami związanymi z cyberbezpieczeństwem.

Nowe przepisy przewidują rozszerzenie kompetencji ministra właściwego do spraw informatyzacji – m.in. będzie on mógł wskazywać dostawcę wysokiego ryzyka. Decyzja taka będzie mogła zostać podjęta według kryteriów technicznych i nietechnicznych, po konsultacjach z prokuraturą, stroną społeczną i kolegium ds. cyberbezpieczeństwa. Dostawca będzie mógł zaskarżyć decyzję do sądu administracyjnego. Sprzęt dostawcy wysokiego ryzyka będzie musiał być wycofany z systemów podmiotów kluczowych i podmiotów ważnych w ciągu od 4 do 7 lat.

Nowela przewiduje, że firmy z sektorów kluczowych i ważnych (czyli m.in. energii, zdrowia, bankowości, produkcji, zaopatrzenia w wodę) będą miały szereg nowych obowiązków związanych z cyberbezpieczeństwem. Obowiązkowe będzie m.in. wdrożenie systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, zapewnienie bezpieczeństwa łańcucha dostaw produktów, usług i procesów ICT (teleinformatycznych – PAP) oraz regularne ocenianie ryzyka wystąpienia incydentów.

Sejmowe poprawki

W trakcie prac sejmowych przyjęto poprawki doprecyzowujące wybrane rozwiązania projektu. Jedna z nich wprowadza obowiązek udziału przedstawiciela prezydenta w rządowych pracach nad uchwałą Rady Ministrów w sprawie Krajowego planu reagowania na incydenty i sytuacje kryzysowe w cyberbezpieczeństwie na dużą skalę. Dokument ten określi cele oraz tryb zarządzania incydentami i sytuacjami kryzysowymi w cyberprzestrzeni.

Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Infrastruktury biuro legislacyjne Kancelarii Senatu zgłosiło 19 poprawek do nowelizacji ustawy o KSC. Nie zostały one zarekomendowane przez komisję. Obecny na posiedzeniu wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski argumentował, że termin na wdrożenie NIS 2 minął dwa lata temu i zaapelował do senatorów o jak najszybsze procedowanie noweli.

Poprzednia wersja ustawy o KSC pochodzi z 2018 roku i nie ma w niej przepisów implementujących unijną dyrektywę NIS 2. Termin jej wdrożenia do krajowego porządku prawnego upłynął 18 października 2024 r.

Tagi: cyberbezpieczeństwocyfryzacjakarol nawrockiKRAJ I ŚWIATkrzysztof gawkowskikscminister cyfryzacjinowelizacjanowelizacja ustawyPolskie Radio Zachódprezydentprezydent karol nawrockisejmsenatustawawicepremier krzysztof gawkowski
Poprzedni

„Mercosur – umowa, która dzieli Europę” – komentarze ekspertów

Następny

Senat przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

najnowsze

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Od 29 czerwca letni rozkład jazdy autobusów MZK

Zielona Góra stawia na e-turystykę

Jak wygląda sytuacja pożarowa w lasach?

Wakacje w lesie – propozycje RDLP

23 czerwca – Dzień Ojca [SONDA]

Anna Niemiec, naczelnik Wydziału ds.Komunikacji Społecznej- Rzecznik Prasowy RDLP w Zielonej Górze

Śmiertelny wypadek na S3 pod Zieloną Górą

A.Miłoszewski – Zastal srebrny i co dalej?

Najmłodsi mieszkańcy przywitali lato z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury [ZDJĘCIA]

popularne

  • fot: P.Kozubaj

    Spotkanie z okazji 60-lecia matury

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Od 22.06.2026 zmiana organizacji ruchu na os. Zacisze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wielopokoleniowa impreza rodzinna w parku książęcym w Zatoniu

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
RSS

Program miejski Polskiego Radia - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zielona Góra

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • MIASTO
    • KULTURA
    • ROZMOWA PO 9.
    • KRAJ I ŚWIAT
  • SPORT
  • RZG TV
  • PODCASTY
  • O RZG
    • RAMÓWKA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
  • RADIO ZACHÓD

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj